E Devlet

E Devlet Giriş

Türkiye’nin kamusal sorgulama ekranı olan e devlet kapısı üzerinden edevlet şifresi ve tc kimlik no ile e devlet girişi yaparak bilgi almak istediğiniz tüm devlet dairelerine online olarak erişim sağlayabilirsiniz. Kamu kurumlarına gitmeye gerek kalmadan yapılacak olan e devlet sorgulama işlemleri resmi olarak kayıtlara geçirilmekte ve işlemler takip altına alınmaktadır.

Vatandaş için e devlet girişinin en kolaylaştırıcı özelliklerinden biri de edevlet şifresi sorgulama, araç sorgulama, vergi borcu öğrenme, trafik cezası sorgulama gibi bir çok işlemin tek tıkla hallolur olmasıdır. Tüm bunların yanı sıra diğer devlet kurumlarına yapılacak olan müracaatlarda yine e devlet girişi yaparak mümkündür.

E devlet kapısının bir diğer önemli işlevi de sabıka kaydı olarak da bilinen adli sicil kaydı sorgulaması ve belge olarak bilgisayara indirilmesi kolaylığıdır. Bilindiği üzere adli sicil kaydı belgesi, yeni bir işe girerken, ehliyet alırken ve daha bir çok başvuru işleminde istenmekte ve bu sabıka kaydı belgesi adliyelerden 5 tl karşılığında verilmekte idi. Şimdi ise e devlet şifresi sahipleri edevlete giriş yapıp istedikleri anda sorgulama ve belgeleme işlemlerini ücretsiz olarak yapabilmektedirler.

Acil bir işiniz varsa ve kamu binalarında sıra beklemek istemiyorsanız hemen bir e devlet şifresi alın. Eğer şifresizseniz ptt şubesinden hüviyetinizi bildirerek size özel olan e devlet şifresini alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonrasında ise işlemler kolaylaşıyor. Tc kimlik no ile e devlet girişi yapabilmek için ekrana girmeniz ve e devlet girisi sayfasından tamamlamanız gerekmektedir. Şayet şifremi unuttum diyorsanız yine yenileme imkanına sahipsiniz.

Tüm bu işlemleri edevlet sayfası üzerinden hızlıca yapıp araç, plaka, vergi borcu gibi onlarca devlet dairesine gidilmeyi gerektiren işlemleri e devlet girişi sayesinde kolay ve zahmetsizce yapınız. Eğer kullanım sorunu yaşıyorsanız e-hizmetler bölümünde kısa hizmet yolları yer almaktadır. Bunlara giriş yapıp neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. E devlet şifresi ile giriş yapıldığı zaman unutmayın ki sadece size ait olan bilgilere erişim sağlanmaktadır. Tabi ki bazı istisnai sorgulama durumları haricinde. Sizde hemen edevlete giriş yapın ve sorgulayın.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close